Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

...::: TARİHÇEMİZ :::...

Giriş
 
MİSYONUMUZ
 
    Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaç duyduğu her türlü havacılık hizmetini uluslararası standartlarda ifa etmektir.
 
 
VİZYONUMUZ 
 
      Uluslararası Polis Havacılığına; referans teşkil edecek kalitede havacılık hizmeti icra etmektir.
 
 
HAVACILIK DAİRESİ BAŞKANLIĞI
   
      Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı, 19 Ekim 1981 tarihinde kurulmuş ve SA-318C Alouette helikopterleriyle hizmet vermeye başlamıştır. Halen envanterimizde SA-318C Aluette , MD-600N, Sikorsky Blackhawk S70, Sikorsky Blackhawk S70i,  Bell 206L, Bell 429 model helikopterler ve Beechcraft King Air B350i uçağı ile Cessna Citation xls+ hava araçları bulunmaktadır.
 
      Havacılık Dairesi Başkanlığı; kuruluşundan bu yana geçen zaman içinde bir çok konuda önemli mesafe katetmiştir. Kuruluş yıllarında bünyesinde Emniyet Hizmetleri sınıfı uçucu pilot yok iken, günümüzde Emniyet Hizmetleri sınıfı pilotlarımızı, Emniyet Hizmetleri sınıfı bakım yöneticisi ve uçuş ekibi ile hizmetlerini yerine getirmektedir. Havacılık Dairesi Başkanlığımız,
 
-          1981yılında SA-318C Alouette
 
-          1989 yılında satın alınan 1981 model Puma,
 
-          1991 yılında satın alınan biri V.I.P. dizaynlı Black-Hawk (Sikorsky),
 
-          2004 yılında MD600N ,
 
-          2005 yılında VIP dizaynlı Sikorsky S-92 ,
 
-          2007 yılında Bell 206 L3,
 
-          2013 yılında Sikorsky S-92A VIP ,
 
-          2013 yılında Bell 429 helikopterleri,
 
-          2013 yılında Beechcraft King Air B350i uçağı,

-          2013 yılında iha,

-          2014 yılında Cessna Citation xls+,

-          2014 yılında Sikorsky S70i,  hava araçları ile teşkilatımıza gelişen teknolojiye paralel daha hızlı ve verimli görevler ifa etmeyi amaç edinmiştir.
 
 
        2000 yılında Gölbaşı Ufuk Danişmend Polis Heliportu ve Diyarbakır Ünal Erkan Polis Heliportu uluslararası meydan statüsüne kavuşturulmuş olup ülkemizin ilk ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Birliği) kodlu helikopter meydanları olarak tescil edilmişlerdir. Hali hazırda Havacılık Dairesi Başkanlığımız, 7 bölge merkezinde konuşlanmış olup; Ankara,
İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Antalya ve Van illerinde konuşlanmıştır. Artan ihtiyaca paralel olarak bölge merkezlerinin sayısının artırılması çalışmaları devam etmektedir.
       Daire Başkanlığımız 21.Yüzyıl Hava Polisinin nasıl olması gerektiği konusunda çalışmalar yürütmekte ve bu amaçla ileriye dönük projelerini hayata geçirebilmek için çalışmaktadır. Gelişen teknolojinin Polis Havacılığına sunduğu teknik imkanları, gece görüş ve kızıl ötesi görüş sağlayan termal kamera sistemlerini helikopterlerimize monte ederek haber merkezlerine anında görüntü aktarıp polisin asayiş, terör, güvenlik, trafik ve istihbarat hizmetlerinde önleyiciliğini ve caydırıcılığını arttırmanın yanında, metropol iller başta olmak üzere yurt çapında, bünyemizde bulunan tüm helikopter ve personel ile hizmet vermektedir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumları ile koordineli profesyonel ambulans helikopteri ve arama kurtarma hizmetlerinin yapılması planlanmaktadır.
       Uçucu personelin verimini, eğitimini ve uçuş emniyetini en üst düzeyde tutabilmek için, simülatör eğitim merkezi kurulması, destek ve bakım faaliyetlerinin verimli, etkin ve kaliteli sunulması için ilgili personelin yurtiçi ve yurtdışı kurslara gönderilip, kalite kontrol birimlerinin kurulması öncelikli hedeflerimizdendir.
       Havacılık Dairesi Başkanlığı dün olduğu gibi, bugün ve gelecekte de milletimizin ve teşkilatımızın hizmetinde olacaktır.
 
 
 
 • Meroloji Genel Müdürlüğü
 • Devlet Hava Meydanları
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS